Aşırı Terlemeyi Önlemek için 8 Etkili Yöntem

Ekleyen: Yıldız Roşa Batmaz 26/02/2018 0 Yorum Genel Sağlık,

Terleme, vücut sıcaklığını düzenlemeye yardımcı olan doğal bir süreçtir. Yorucu fiziksel aktiviteler, sıcaklık, korku ya da öfke duyguları sık terlemeye neden olabilmektedir. Vücudumuzda normalden fazla bir terleme durumu söz konusu ise bu 'aşırı terleme' ( Hiperhidroz) olarak tanımlanabilir. Uygulayacağız etkili yöntemlerle aşırı terlemenin gerek kendinize gerekse de çevrenize rahatsızlık veren olumsuz etkilerini azaltmanız mümkün.

İşte uygulayacağınız 8 etkili yöntem: 

 

1- ANTİBAKTERİYEL SABUN KULANIMI
Terlediyseniz ve bulunduğunuz ortamda duş alma imkânınız yoksa koltuk altlarınızı ıslak bir mendille silip hemen ardından antibakteriyel bir sabunla yıkayabilirsiniz. Yapacağınız bu işlem kötü kokuya sebep olan bakterileri yok edecektir. 

 

2- HİDROJEN PEROKSİT

Terleme sonucu oluşan bakterilerle etkili bir şekilde mücadele eden, böylelikle gün boyu hoş olmayan kokuları engellemeye yardımcı bir antiseptiktir. 1tatlı kaşığı Hidrojen Peroksiti yarım bardak suya ilave edin ve her sabah temizlediğiniz  koltuk altlarınıza ovarak uygulayın. 

 

3- İZOTONİK (Karbonat, Tuz, Şeker ve su) 
Fiziksel aktivitenizin yoğun olacağı bir gün geçirecekseniz evinizde kolaylıkla hazırlayacağınız bu izotonik içecek terlemenizi önemli ölçüde azaltacak bir formüle sahip. 
- 1 Yemek kaşığı karbonat
- 1 Yemek kaşığı tuz
- 1 Yemek kaşığı şeker
- 1 Litre su ile hazırladığınız bu karışımı  güne başlarken 1su bardağı, kalanını da gün içine yayarak tüketebilirsiniz. 

 

4- MEŞE KABUĞU 
Aşırı terlemeye karşı çok etkili bir çözüm olarak kabul edilmektedir. 
- 5Yemek kaşığı meşe kabuğu 
- 1Litre su'yu 30 dakika boyunca kaynattıktan sonra 2 saat kadar infüze ederek, özellikle duştan sonra koltuk altlarınızı bu tonikle durulama yöntemiyle uygulayabilirsiniz. Ayrıca meşe kabuğu toniğini buz küplerine doldurarak, dondurduğunuz buz küpleriyle her sabah koltuklarınızı ovuşturabilirsiniz. 

 

5- ALİNUTE (Şap) 
Şap kristali nitelik olarak mineral içeren antiperspirantların benzeridir. Bu mineral antiseptik, antibakteriyel özelliklere sahiptir. Ter bezlerini küçülterek, terleme yoluyla oluşan kötü kokuyu engeller. Şap kristalini, ılık suyla nemlendirerek koltuk altlarınızı ovun.  Kokusuzdur, iz bırakmaz ve ter gözeneklerini tıkamaz. Etkisi uzun sürer.. 

 

6- ALÜMİNYUM KLORÜR
Aşırı terliyorsanız, Alüminyum Klorür içeriği yüksek olan bir antiperspiran edinin. Çok sıcak havalarda bile terlemeyi önemli ölçüde azaltacaktır. Bir çok kaynakta, alüminyum bileşiklerinin özellikle kadınlarda meme kanserine neden olabileceği ile ilgili uyarılara denk gelsek de yapılan araştırmalar böyle bir bağlantıyı henüz ispatlayamamıştır. 

 

7- BOTOKS 
Botalinum toksini klinik bir olgu olan hiperhidroz (aşırı terleme) tedavisinde de kullanılır. Toksin, ter bezlerinde terlemeye yol açan sinirleri bloke ederek, enjekte edilen bölgenin ter salgılamasını önler. (Etkisi 6 ile 12 ay arasında değişir.) 

 

8- LAZER LİPOLİZ 
Lazer Lipoliz uygulaması daha çok  bölgesel yağların giderilmesi ve vücut şekillendirilme yöntemidir. Fakat bu yöntemle ter bezlerine müdahale ederek  aşırı terlemeden kurtulabilmek de mümkün. Özellikle koltuk altı bölgesindeki ter bezlerinin işlevini kalıcı olarak durdurarak, deri altında bulunan ter hücrelerini  parçalayıp, bu şekilde  vücuttan hızlı bir şekilde atılmasını sağlar.  

Etiketler:aşırı terleme

Bir Yorum Yazın