Asitli İçeceklerin Zararları

Ekleyen: Yıldız Roşa Batmaz 24/02/2018 0 Yorum Yeme İçme Alışkanlıkları,

Yapılan bir çok araştırma, sıklıkla tükettiğimiz şeker içeren asitli içeceklerin beslenme alışkanlığımız ve sağlığımız üzerindeki olumsuz etkilerini kanıtlamış bulunmaktadır. Özellikle her gün tükettiğimiz, şeker ve asit içeren bu içeceklerden neden vazgeçmemiz gerektiğini açıklayalım.

 

DİŞ/ASİT EROZYONU 
Asit erozyonu, diş minesinin asit ve şekerle olan temasıyla oluşan aşınmadır. Diş minesi, özellikle asitle kolaylıkla çözülebilen kalsiyum içermektedir. Ph değeri 5 yada altında olan içecekler diş yüzeyinde aşındırma yapar. Dişlerinizin yüzeyinde oluşan; renk değişikliği, çatlaklar, özellikle diş uçlarındaki transparan görüntü, çiğneme yüzeyinde oluşan çukurlar ve hassasiyet asit erozyonunun başlıca belirtileridir. Dişlerinizde oluşmuş asit erozyonu, protetik (kaplama) diş tedavisi gerektirebilir. 

 

ANKSİYETE BOZUKLUĞU
Kişide neyin sebep olduğunu bilmediği endişe duygusudur. Uyku bozukluğu, hissedilen kaygı hali başlıca belirtileri arasındadır. Bir kutu kolanın içerdiği  kafein miktarı, içtiğiniz bir fincan kahvedeki kafein miktarıyla aynıdır. Ayrıca, kafein tüketiminin kişide bağımlılık yaptığı da bilinmektedir. Bunun yanısıra, bağımlısı olduğunuz bu içeceklerin sayısını azaltsanız bile, bağımlısı olduğunuz için baş ağrısı, sinirlilik, yorgunluk yaşayabilir hatta depresyona bile girebilirsiniz. 

 

OBEZİTE
Vücuttaki yağ dokusunun aşırı fazlalaşmasıyla ortaya çıkan bunun sonucunda da kişinin sağlık problemlerine ve hastalıklara yakalanma riskininin artmasına sebep olan, komplike bir rahatsızlıktır. Asitli ve şekerli içeceklerin, kişinin obez olma sürecini hızlandıracağı konusunda alınan sonuçlar bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bağışıklık ve kardiyovasküler sisteminizdeki bozulmaların yanısıra, daha pek çok dejeneratif hastalığa da davetiye çıkaracaktır. 

 

CİLTTE BOZULMA
İçeriğindeki şeker oranının yüksek olması nedeniyle vücutta inflamatuar bir etkiye sebep olan asitli ve şekerli içeceklerin cildimizde bırakacağı hasar, her gün sigara içen bir insanın cildinde bıraktığı hasarla aynıdır. Cilt yaşlanmasını hızlandırarak, elastiketiyetini kaybetmesine, ince çizgilerin ve kırışıklıkların artmasına neden olur. İltihaplı akneler, kaşıntı ve egzama da bu tür içeceklerin cildi kurutmasından kaynaklı  cilt sorunları arasındadır. 

 

KALP ve KOLESTEROL
Her gün içeceğiniz asitli ve şekerli içecekler, kötü kolesterol değerinizin artmasına ve bu yolla oluşacak yüksek tansiyon sebebiyle kalp krizi geçirme olasılığınızı artıracaktır. Özellikle kadınlarda Tip 2 diyabete de sebep olduğu bilinmektedir. 

 

KANSER RİSKİ
Her gün içilen bu içeceklerin tüketilmesi halinde kanserin kaçınılmaz olduğunu  elbette söyleyemeyiz. Fakat bazı gazoz ve meyve aromalı (soda) içeceklerde kullanılan koruyucu maddelerin, güneş ışığı ve ısıya maruz kaldığında kanserojen etkisi bulunan benzen maddesine dönüşmektedir. Doktorlar bu nedenle, bu tür içeceklerin her gün içilmesi yerine en azından haftada bir içilmesini uygun görmektedir.  

 

BÖBREK YETMEZLİĞİ 
Sık tüketilen asitli içeceklerin diyet sürümlerinin, sağlığınız açısından daha güvenli olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.. Diyet sürümlü içeceklerde kullanılan yapay tatlandırıcılar yüksek miktarda fosforik içerir ve  başta böbrek taşı olmak üzere çeşitli böbrek rahatsızlıklarına neden olur. 

Bir Yorum Yazın